Luis Vigor Ürün Görseli

Orgazm Nedir?

Orgazm cinsel heyecanın zirve noktası olarak kabul edilir. Güçlü bir erotik gerginlik deşarjını içeren güçlü bir fiziksel zevk ve his hissi.
Genel olarak, orgazm hakkında çok fazla şey bilinmiyor ve son yüzyılda orgazm ve doğası hakkındaki teoriler önemli ölçüde değişti. Mesela, sağlık uzmanları nispeten kadın orgazmı fikrine rastlarlar; 1970’lerde olduğu gibi kadınların kendilerini yaşamamasının normal olduğunu iddia eden bir çok doktorla.

Bu yazıda erkeklerde ve kadınlarda orgazmın ne olduğunu, neden olmasını ve bazı yaygın yanlış anlamaları açıklayacağız.

Orgazm hakkında hızlı bilgiler

Tıp uzmanları ve zihinsel sağlık uzmanları farklı orgazm tanımlarlar.
Orgazmlar, bir orgazm sırasında vücut tarafından salınan hormonlar ve diğer kimyasallardan dolayı çok sayıda sağlık yararına sahiptir.
Orgazmlar sadece cinsel uyarılma sırasında ortaya çıkmaz.
Tüm cinsiyetteki insanlar orgazm bozuklukları yaşayabilir.
Tahminen 1 kişiden 3’ünde erken boşalma yaşanmıştır.

Orgazm nedir?

Orgazm farklı ölçütler kullanarak farklı şekillerde tanımlanabilir. Tıp uzmanları, psikologlar ve zihinsel sağlık uzmanları duygusal ve bilişsel değişikliklerden faydalanırken, vücuttaki fizyolojik değişiklikleri bir tanım için temel olarak kullandılar. Orgazmın tek bir, kapsamlı açıklaması şu anda mevcut değildir.

Etkili araştırma

Alfred Kinsey’nin İnsan Erkekte Cinsel Davranışı (1948) ve İnsan Dişi’nde Cinsel Davranış (1953), derin görüşmeler sayesinde şu an tutulan seks görüşlerine itiraz ederek “objektif olarak belirlenmiş bir gerçek ve cinsel organ” kurmaya çalıştı .

Bu çalışmanın ruhu William H. Masters ve Virginia Johnson tarafından çeşitli cinsel eylemlerin fizyolojik etkilerinin gerçek zamanlı bir gözlemsel çalışması olan İnsan Cinsel Tepkisi (1986) çalışmalarında ileri sürülmüştür. Bu araştırma, bilimsel bir disiplin olarak cinsiyet biliminin kurulmasına yol açtı ve halen günümüzün orgazm teorilerinin önemli bir parçası.

Orgazm modelleri

Cinsel araştırmacılar, aşamalı cinsel yanıt modellerinde orgazm tanımlamışlardır. Orgazm süreci bireyler arasında büyük farklılık gösterse de, insidansların çoğunda ortaya çıkma eğilimi gösteren bazı temel fizyolojik değişiklikler tespit edilmiştir.

Aşağıdaki modeller, her cinsel tepkide görülen ve sadece penil-vajinal ilişki ile sınırlı olmayan kalıplardır.

Üstat ve Johnson’un Dört Fazlı Modeli:

heyecan
yayla
orgazm
çözüm

Kaplan’ın Üç Aşamalı Modeli:

Kaplan’ın modeli, arzusu içerdiği için çoğu diğer cinsel tepki modellerinden farklıdır – çoğu modelde, genital olmayan değişikliklerden kaçınmak eğilimindedir. Ayrıca, tüm cinsel etkinliğin arzu tarafından gelmediğini belirtmek de önemlidir.

arzu etmek
heyecan
orgazm

Potansiyel sağlık yararları orgazm

1997’de yayınlanan bir kohort araştırması , orgazm sıklığı düşük erkeklerden daha yüksek oranda orgazm gösteren erkeklerde mortalite riskinin belirgin şekilde düşük olduğunu ileri sürdü .

Bu, dünyadaki birçok kültürde orgazmın zevkinin “canlılık ve refah pahasına güvence altına alınması” görüşüne aykırıdır.

Sıklıkla boşalmanın prostat kanseri riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır . Bir grup araştırmacı, ayda en az 21 kez boşalmış erkeklerde prostat kanseri riskinin ayda 4-7 kez boşa çıkmış erkeklere kıyasla yüzde 20 daha düşük olduğunu tespit etti .

Oksitosin ve DHEA gibi orgazm sırasında salınan birkaç hormon tespit edilmiştir; Bazı çalışmalar, bu hormonların kanserlere ve kalp hastalığına karşı koruyucu niteliklere sahip olabileceğini ileri sürmektedir. Erkek ve dişi orgazm sırasında salınan oksitosin ve diğer endorfinlerin de gevşetici olarak çalıştığı bulunmuştur.

Orgazm çeşitleri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uzmanların bir orgazm tanımına ilişkin olarak bir fikir birliğine henüz gelmedikleri göz önüne alındığında, orgazm için birden fazla farklı kategorizasyon biçimi vardır.

Psikanalizci Sigmund Freud, kadın orgazmlarını, genç ve olgunlaşmamış klitoral ve sağlıklı cinsel tepkilere sahip kişilerde vajinal olarak ayırdı. Buna karşılık, cinsiyet araştırmacısı Betty Dodson araştırmasına dayanarak, genital uyarıya yönelik olarak önyargılı en az dokuz farklı orgazm biçimini tanımlamıştır. İşte bunlardan bir seçki:

Kombinasyon veya harmanlanmış orgazm: birlikte farklı orgazmik deneyimler karışımı.

Çoklu orgazmlar: tekil değil kısa sürede bir dizi orgazm.

Basınç orgazmları: Uygulanan basıncın dolaylı uyarılmasından kaynaklanan orgazmlar. Çocuklarda daha fazla kendini uyarmanın bir biçimi.

Rahatlama orgazmları: cinsel uyarılma sırasında derin gevşemeden kaynaklanan orgazm.

Gerginlik orgazmları: orgazmın ortak bir biçimi, vücut ve kaslar gergin olduğu zaman doğrudan uyarılma.
Freud ve Dodson’ın büyük oranda indirim yaptığı başka orgazm biçimleri de var, ancak diğerleri bunları anlatıyor. Örneğin:

Fantezi orgazmleri: Yalnız zihinsel uyarılmadan kaynaklanan orgazm.

G-spot orgazmları: penetrasyon cinsel ilişki sırasında bir erotik bölgenin uyarılmasından kaynaklanan orgazm, diğer uyarı türlerinden orgazmlardan belirgin olarak farklı hissi.

Dişi orgazm

Cinsel organlarda kadın orgazm fizyolojik süreci aşağıdaki tanımlama, Masters and Johnson dört aşamalı modeli kullanır.

heyecan

Bir kadın fiziksel veya psikolojik olarak teşvik edildiğinde, cinsel organlarındaki kan damarları genişler. Kan dolaşımının artması, vulvanın şişmesine ve sıvının vajinal duvarlardan geçmesine ve vulvanın şişmesine ve ıslanmasına neden olur. Dahili olarak vajinanın tepesi genişler.

Kalp atış hızı ve solunum hızlılığı ve kan basıncı artar. Kan damarı genişlemesi, özellikle boyun ve göğüste, kızarın görünen kadının yol açmasına neden olabilir.

yayla

Introitusa (vajinanın alt bölgesi) kan akışı limitine ulaştığında, sertleşir. Göğüsler yüzde 25 oranında büyüyebilir ve meme başını çevreleyen alana artan kan dolaşımı – meme başlarının daha az dik görünmesine neden olur. Klitoris, görünüşte kaybolan kasık kemiğine karşı geri çekiliyor.

Orgazm

Rahim ve introitus da dahil olmak üzere genital kaslar 0.8 saniye aralıklarla ritmik kontraksiyonlar yaşarlar. Dişi orgazm genellikle erkeklerden daha uzun sürer ortalama 13-51 saniye civarında.

Erkeklerden farklı olarak, çoğu kadının refrakter (iyileşme) süresi yoktur ve bu nedenle tekrar uyarılırlarsa daha fazla orgazm olabilirler.

çözüm

Vücut, şişme azalması ve nabız ve solunum yavaşlamasıyla kademeli olarak eski durumuna geri döner.

Orgazm neden olur?

Genellikle orgazmların cinsel bir deneyim olduğu, tipik olarak cinsel yanıt döngüsünün bir parçası olarak deneyimlendiği söylenir. Genellikle cinsel organlar, anüs, meme uçları ve perine gibi erojen bölgelerde kesintisiz uyarılmanın ardından oluşurlar.

Fizyolojik olarak orgazm, sürekli uyarı için iki temel tepki sonrasında ortaya çıkar:

Vazokonstriksiyon: Vücut dokularının kanla doldurulması, bunun sonucu olarak şişme işlemi.
Myotonia: kasların gergin olması ve gönüllü bükülme ve gönüllü müdahale dahil olmak üzere süreci.
Epileptik tıbbın başlangıcında orgazm hissi yaşayan insanların ve ayaklarının bir zamanlar olduğu yerde orgazm hisseden ayak kesicilerinin başka raporları da var. Belden felç olan insanlar orgazmlara sahip olmayı başardılar ve orgazm yaşamak için anahtar olan cinsel organlardan ziyade merkezî sinir sistemi olduğunu düşündüler.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )