Luis Vigor Ürün Görseli

Cinsel isteğimi nasıl artırabilirim?

Kaygı erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun itici bir gücü olabilir. Yeni bir araştırma, kisspeptin adı verilen bir hormon formunda, her ikisinde de etkili bir tedavi olabileceğini ortaya koyuyor.

Cinsel işlev bozukluğu fiziksel veya psikolojik sorunların bir sonucu olarak düşük cinsel doyum olarak tanımlanmaktadır .

Erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun yaygın biçimleri arasında  erektil disfonksiyon, erken boşalma ve azaltılmış cinsel istek vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 30 milyon erkekte erektil disfonksiyon yaşandığı tahmin edilmektedir ve tahminler , ABD’de yaklaşık 3 kişiden 1inin yaşamlarının bir noktasında erken boşalma yaşadığını öne sürmektedir  .

Birçok erkek için, endişe cinsel işlev bozukluğunun tetikleyicisi olabilir . Bazı erkekler cinsel işlevleri olumsuz etkileyebilecek erektil tepki ve bakımdan endişelenir; diğerleri beden imajından endişelenebilir veya iş, para veya sağlık sorunları nedeniyle psikolojik stres yaşıyor olabilirler .

Yeni çalışma, beyindeki belirli bir bölgede kisspeptin hormonunun artan etkinliğinin erkeklerde kaygıları azaltma ve cinsel davranışı geliştirme potansiyeline sahip olduğunu ileri sürüyor.

İngiltere’nin King’s College London adresli ortak yazar Dr. Daniel Adekunbi ve meslektaşları, bugün İngiltere’de bulunan Harrogate’de düzenlenen Endokrinoloji Derneği Yıllık Konferansı’nda bulgularını sunacak.

Kisspeptin, beyindeki hipotalamus bölümü tarafından üretilen bir hormondur.

Hershey’nin çikolata “Kisses” ten adlandırılan – hormonun ilk geni olan Hershey, PA’da, ürünün üretildiği bir araştırma ekibi tarafından keşfedilen ilk gen nedeniyle – kisspeptin ergenlikte ve doğurganlıkta önemli rolleri ile bilinir .

Hormon, hipotalamusun alt kısmına bağlı olan hipofiz içindeki reseptörlerle etkileşime girer. Bu, testosteron ve östradiol cinsiyet hormonlarının üretimini destekleyen bir sinyalizasyon kaskadına neden olur.

Kaygı azaldı, sosyal davranış arttı

Bulgularına ulaşmak için, araştırmacılar, erkek farelerin MePD’sindeki kisspeptin yanıt veren nöronları manipüle ettiler.

Ekip kemirgenlerdeki bu nöronları aktive etmek veya etkisiz hale getirmek için bir dizi ilaç kullandı ve bunlara tepki olarak anksiyete ve sosyal ve cinsel davranışlar izlendi.

Çalışma, kisspeptin-duyarlı nöronlar aktive edildiğinde, erkek farelerin kaygı göstergeleri göstermediğini, diğer farelerle sosyal etkileşime daha istekli olduklarını ve dişi farelere daha fazla dikkat gösterdiklerini ortaya koydu.

Bulguları doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor ancak Dr. Adekunbi ve ekip, sonuçlarının, erkeklerde anksiyete ile ilgili cinsel işlev bozukluğu için yeni bir tedavi için vaat ettiğini düşünüyor.

Çalışmamızın bulguları, MePD kisspeptin nöronlarının aktivasyonunun, cinsel tercih ve kaygı davranışını kopingasyona yönlendirdiğini ve bu da amygdala kisspeptin’in erkekte maksimum üreme başarısını fonksiyonel olarak desteklediğini gösteriyor.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )